Naziv projekta: Zajedničko operativno upravljanje i djelovanje snaga zaštite i spašavanja u slučaju
nesreća zbog klimatskih promjena i drugih nesreća u prekograničnom području u dolini
rijeke Kupe
Akronim: HITRO 2
Program: Interreg Slovenija–Hrvatska 2021.–2027.
Projekt HITRO 2 provodi se od 1. ožujka 2024. do 31. kolovoza 2026.
Partneri:
Vodeći partner: Gasilska zveza Črnomelj
Partneri na projektu: Občina Črnomelj, Grad Vrbovsko, Vatrogasna zajednica Grada Vrbovsko
Projekt je sufinanciran iz Europskog fonda za regionalni razvoj u iznosu od 80%.
Ukupna vrijednost projekta: 1.179.994,80 EUR
Sredstva dobivena iz EFRR-a: 943.995,84 EUR
Vlastita sredstva partnera u projektu: 235.998,96 EUR
Zajednički izazov programskog područja, koji rješavamo prekograničnom suradnjom u našem projektu, je osjetljivost na klimatske promjene vezane uz starenje stanovništva u pograničnom području uz rijeku Kupu. Sve veći broj katastrofa uzrokovanih klimatskim promjenama, u kombinaciji s nepovoljnim demografskim pokazateljima u prekograničnom području, negativno utječe na kapacitete sustava zaštite i spašavanja koji se uglavnom temelji na volonterstvu. Starenje stanovništva i iseljavanje mladih iz partnerskog područja kritično smanjuje broj stanovnika ključnih za učinkovitost i funkcioniranje sustava zaštite i spašavanja.
Opći cilj ovog projekta je uspostaviti učinkovit sustav zaštite i spašavanja za postupanje u slučaju katastrofa uzrokovanih klimatskim promjenama i drugim nepogodama u prekograničnom području Občine Črnomelj i Grada Vrbovskog. Cilj je brzo i učinkovito pružiti pomoć, opskrbiti ugroženo stanovništvo, zaštititi imovinu i osnažiti lokalno stanovništvo za pravilno reagiranje u hitnim slučajevima.
Projektom se planira nadogradnja na rezultate projekta HITRO, povećanjem broja osposobljenih osoba osnivanjem Zajedničkog prekograničnog operativnog tima zaštite i spašavanja – HITRO 2. Proširiti ćemo područje djelovanja na nesreće u Gradu Vrbovsko i druge vrste nesreća, osim potresa i poplava. S obzirom na trenutnu situaciju, tijekom projekta želimo poboljšati učinke djelovanja u slučaju nesreća uspostavom zajedničkog vođenja velikih intervencija u prekograničnom području te osnažiti zapovjedni kadar, koji će biti tehnički i stručno osposobljen za vođenje dugotrajnih intervencija.
U sklopu projekta provodit ćemo pilot mjere – testiranje upotrebljivosti tehnologije virtualne stvarnosti u prekograničnom području. Virtualna vatrogasna obuka u potpunosti je usklađena s načelima Europskog zelenog plana i Akcijskog plana EU: „Prema postizanju nulte stope onečišćenja zraka, vode i tla“. Nove prakse podizanja javne svijesti provodit će se u potpuno sigurnom okruženju za sudionike na ekološki prihvatljiv način (bez emisije CO2). Sustavno osvještavanje stanovništva uz pomoć virtualne stvarnosti bit će prvo takve vrste na programskom području. Korištenjem opreme tehnologije virtualne stvarnosti za prezentaciju vatrogasnih aktivnosti djeci i mladeži privući ćemo ih na sudjelovanje u dobrovoljnim vatrogasnim društvima i društveno ih aktivirati.
PRILOZI: